Szkoła Podstawowa nr 5 w Piotrkowie Trybunalskim
im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

Łączy nas pamięć...

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =
W czwartek 19 kwietnia 2018 r. cała społeczność naszej szkoły włączyła się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, której organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Tego dnia 10 wolontariuszek – uczennic klas V - VII wręczało uczniom, nauczycielom i pracownikom naszej szkoły papierowe żonkile – symbol pamięci o powstaniu w getcie żydowskim.
Dlaczego żonkile?
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.
 Marek Edelman w czasie spotkania z łódzkimi licealistami, na pytanie o szanse powstania w getcie warszawskim, odpowiedział: „Nie było żadnej nadziei na to, że się coś zwycięży, że się kogoś uratuje i że się coś zmieni…”.   Warszawscy Żydzi walczyli o możliwość wyboru sposobu umierania. Żydzi walczyli o GODNOŚĆ, o godną śmierć.
 W naszej szkole połączyliśmy 75. rocznicę wybuchu powstania z obchodami Roku Ireny Sendlerowej. Dla klas IV - VII koordynatorki akcji Marta Chojnacka i Elżbieta Górka zorganizowały spotkanie, w czasie którego uczniowie obejrzeli film pt. „Nie było żadnej nadziei” poświęcony powstaniu w getcie warszawskim oraz wysłuchali krótkiego wykładu na temat budowy getta, warunków życia i działalności Ireny Sendlerowej w getcie.
 
powrót