Żywa lekcja historii

„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam,  pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”   Konfucjusz
Człowiek najlepiej uczy się poprzez udział i doświadczanie, poprzez emocje i pytania jakie temu doświadczaniu towarzyszą. Zajęcia podsumowujące lekcje o życiu ludzi pierwotnych w klasach 5b i 5c poprowadzili sami uczniowie. Przygotowali inscenizacje pt. „Jak żyli pierwsi ludzie?” Piątoklasiści pokazali: Jaka panowała moda wśród ludzi pierwotnych? W co się ubierali? Jaką nosili biżuterię? Jakich narzędzi używali? Czy ludzie pierwotni walczyli ze sobą? Jeśli tak, to o co? Jak polowali i jakich zwierząt się bali? się ludzie pierwotni? Jak opiekowali się dziećmi?  Jak rozpalali ogień? Jak wyglądało ich życie w gromadzie? Uczennice i uczniowie zaimprowizowali polowanie na mamuta. Rozmawiali ze sobą bez słów, posługując się tylko mimiką i gestami. W galerii zaprezentowali własną sztukę jaskiniową. W swoje występy mali aktorzy włożyli mnóstwo pracy, wszystkie rekwizyty były dobrane i wykonane z niezwykłą starannością. To była niesamowita lekcja historii!