Przez podziemia solne do siedziby diabła Boruty

W piątek 13 maja 2016 r. uczniowie klas II b i II c uczestniczyli w wycieczce do kopalni soli w Kłodawie i muzeum diabła Boruty w Łęczycy.

Wyprawa do kopali rozpoczęła się od zjazdu windą - 600 metrów pod ziemię z prędkością 6m/s. Następnie pan przewodnik oprowadzał dzieci oświetlonymi tunelami opowiadając wiele ciekawych historii i legend związanych z wydobyciem soli w Kłodawie. Idąc wyrobiskami korytarzowymi uczniowie dotarli do podziemnej kaplicy św. Kingi - opiekunki górników solnych oraz obejrzeli grotę Drakuli. Widzieli jak przygotowuje się ładunki wybuchowe i wózki załadowane solą. Później przeszli korytarzem zwanym strefą wolnego lizania. Mieli także możliwość ,,stąpnąć '' po scenie, na której to, został pobity rekord Guinnesa, gdyż scena ta znajduje się w najniżej położonym miejscu, gdzie zagrano koncert muzyczny. Wycieczka do wnętrza ziemi dostarczyła drugoklasistom dużo pozytywnych wrażeń oraz poszerzyła ich wiadomości z zakresu środowiska lokalnego.
Następnie wycieczkowicze udali się do Łęczycy w celu zwiedzenia Zamku Królewskiego, legendarnej siedziby Boruty - najbardziej znanego polskiego diabła. Zwiedzając muzeum, uczniowie zapoznali się z eksponatami następujących działów: artystycznego, historycznego, etnograficznego i archeologicznego. Niezwykle barwna okazała się wystawa etnograficzna ukazująca różne wcielenia diabła Boruty za pomocą eksponatów rzeźby ludowej.