„Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”

Rok 2024 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Rodziny Ulmów w związku z mijającą 24 marca 1944 r. 80. rocznicą zamordowania przez żandarmerię niemiecką rodziny Ulmów i ukrywanych przez nich Żydów.

W marcu b.r. uczennice i uczniowie klas szóstych i siódmych brali udział w cyklu zajęć historii „»Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat« – o Polakach ratujących Żydów w czasie II wojny światowej” mających  na celu przybliżenie uczniom rodziny Ulmów i sylwetek wielu innych Polaków, którzy ryzykowali wszystko, ratując Żydów, a których bohaterstwo zapisało się złotymi zgłoskami na kartach historii. Realizowane w ramach innowacji działania były dla młodzieży okazją do pogłębienia wiedzy historycznej, wzmacniania ducha patriotyzmu, kształtowania postaw pomocy, szacunku i tolerancji dla drugiego człowieka.

Podsumowaniem ww działań było wykonanie przez uczniów lapbooków o wybranych Sprawiedliwych wśród Narodów Świata i wystawa tychże prac, która miała miejsce 27 marca b.r. na holu głównym naszej szkoły.