Kochasz dzieci - nie pal śmieci!

Tegoroczny Dzień Ziemi - największe ekologiczne święto, obchodzony był na całym świecie pod hasłem - „Palący temat – niska emisja!”.

Niska emisja, czyli… niewielka i niegroźna? Niestety, choć nazwa brzmi całkiem niewinnie, niska emisja jest poważnym problemem polskich miast i dużym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Co więcej, jest ona powodowana przez często nieświadomych problemu ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo szkodzą sobie i innym. Na szczęście problem ten jest dostrzegany coraz wyraźniej, dzięki czemu walka z niską emisją zaczyna przynosić pozytywne rezultaty.
Niska emisja to zanieczyszczenia trafiające do powietrza, a pochodzące z komunikacji samochodowej i procesu spalania węgla o niskiej jakości czy śmieci – w domowych piecach, paleniskach, lokalnych kotłowniach. Zasadniczo są to te zanieczyszczenia, które są emitowane przez kominy o niskiej wysokości czy paleniska. Wysokość ma znaczenie, ponieważ to właśnie emisja z niskich kominów rozprzestrzenia się po najbliższej okolicy i najbardziej szkodzi okolicznym mieszkańcom.

Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole odbyły się w poniedziałek 25 kwietnia. Z tej okazji uczniowie klasy IVc z wychowawczynią panią Marią Fajer, przygotowali przedstawienie, dzięki któremu każdy uczeń w prosty sposób uzyskał wiedzę na temat tego, czym jest niska emisja, jakie negatywne skutki powoduje i jakie działania należy podjąć, aby ją ograniczyć.
Oprawę muzyczną przygotowała pani Grażyna Baranowska, a dekoracje wykonali uczniowie klasy IVb pod kierunkiem pani Iwony Sobańskiej.