#AkcjaŻonkile

"Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła"
Marek Edelman
Dziś, 19 kwietnia 2023 roku, społeczność naszej szkoły włączyła się w obchody 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim biorąc udział w jedenastej edycji akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Uczniowie przypięli własnoręcznie wykonane kwiaty na znak, że #ŁączyNasPamięć. W czasie zajęć uczennice klas 7a i 7b, wolontariuszki akcji: Ala Twardowska, Alina Kolasińska, Amelia Osuch, Julia Zimnica i Julita Jończyk wręczyły pracownikom szkoły papierowe żonkile.

Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania  składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów.
 Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

Dzisiaj również lekcje historii i zajęcia z wychowawcą w większości klas dotyczyły powstania w getcie warszawskich. Lekcje te oparte były na trzech maksymach: „Auschwitz nie spadło nagle z nieba”, „XI przykazanie: Nie bądź obojętny”, „Miłość jest silniejsza od nienawiści”. Uczniowie poznali takie postaci, jak Marek Edelman, Roman Kent i Marian Turski.
Po zakończeniu lekcji uczennica klasy 8a Aleksandra Kowalczyk zapaliła znicz i złożyła kwiaty pod bramą piotrkowskiego cmentarza żydowskiego.