Projekt edukacyjny

Zapraszamy do udziału w projekcie edukacyjnym pt. ,,Tu byli moi bliscy, tu jestem ja – śladami naszych przodków”, który odbywa się w ramach obchodów 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego.
Organizatorem projektu jest Szkoła Podstawowa nr 11, partnerami w realizacji działania są szkoły podstawowe z terenu miasta, Miejski Ośrodek w Piotrkowie Trybunalskim, Biuro Partnerstwa i Funduszy Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

Zadaniem uczniów jest wykonanie foto-collage  cyfrowego zapisanego na nośniku  zewnętrznym lub tradycyjnego collage w formie papierowej (format A4) na podstawie wybranego lub wybranych zdjęć z albumów rodzinnych. Pokazanie siebie i swojej rodziny w tym samym miejscu w 2017 r. poprzez np.: drzewo genealogiczne, przedmioty codziennego użytku, rodzinne pamiątki (biżuteria przekazywane z pokolenia na pokolenie) odpowiednio ułożone i skomponowane na tle Piotrkowa - wczoraj i dziś, zdjęcia z rodzinnego albumu, rodzinne wspomnienia – praca literacka, stylizacja  na znaną i legendarną postać z Piotrkowa.
Praca może mieć formę dokumentalną lub artystyczną.
Liczymy na kreatywne, indywidualne podejście do tematu uwzględniające zarówno legendarne, jak i historyczne początki powstania miasta, rozwój na przestrzeni wieków do dnia dzisiejszego.
W klasach IV – VI  projekt jest realizowany w ramach przedmiotów: język polski, historia, zajęcia komputerowe, plastyka.
W klasach I- III realizacja projektu przebiega w ramach poszczególnych edukacji: polonistycznej, plastycznej, zajęć komputerowych.

Serdecznie zapraszamy uczniów i rodziców, dziadków ( prawnych opiekunów)
do wspólnego poszukiwania i kreatywnego działania.

Cele:
- integracja środowiska lokalnego – włącznie uczniów szkół podstawowych, ich rodziców i dziadków oraz innych mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego w realizację projektu
-wzmocnienie więzi międzypokoleniowych – rodzinne poszukiwanie miejsc ze starych fotografii
-promocja wśród mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego obchodów 800-lecia miasta.
- poznanie historii Piotrkowa Trybunalskiego
-integracja środowiska lokalnego

Terminarz konkursu:

1. Collage na konkurs należy dostarczyć do pani Iwony Sobańskiej  (koordynator konkursu w SP 5)
w nieprzekraczalnym terminie do dnia 10.04.2017r.

• Prace powinny być opatrzone na odwrocie metryczką zawierającą: tytuł zdjęcia, imię i nazwisko ucznia, klasa, nazwa szkoły, do której uczęszcza.
  • Do prac należy dołączyć oświadczenie oraz zgodę rodziców ( oświadczenie i zgoda do pobrania u pani Iwony Sobańskiej).
2. Festiwal Prac - prezentacja wewnątrzszkolna ok. V 2017 r.
3. Podsumowanie - prezentacje ogólnoszkolne od VI  do końca roku 2017

Zachęcamy do zapoznania się z literaturą:
Reprint Przewodnik po Piotrkowie Trybunalskim Michała Rawity – Witanowskiego.
Współczesny przewodnik pod redakcją p. Tadeusza Nowakowskiego lub  p. Marcina Gąsiora, Agnieszki Warchulińskiej Piotrków Filmowy i Sekrety Piotrkowa, portal Dawny Piotrków www.dawnypiotrkow.pl