Coroczne sprzątanie miejsc pamięci

W czwartek 19 października uczniowie klasy VII i VIIb wraz z kadetami klasy wojskowej z IV Liceum Ogólnokształcącego spędzili popołudniowy czas pracując na cmentarzu – grabili i zbierali liście, zamiatali ścieżki, oczyszczali groby, zapalali znicze, porządkowali zaniedbane stare mogiły.
Coroczne sprzątanie miejsc wiecznego spoczynku przed Wszystkimi Świętymi jest staropolską tradycją, którą należy podtrzymywać, nie ograniczając się tylko do utrzymywania grobów swoich bliskich i rodzin. Chcielibyśmy, aby sprzątanie grobów stało się naszą szkolną tradycją. Pamięć o zmarłych jednoczy ludzi różnych pokoleń i przekonań, łączy przeszłość z teraźniejszością. Pamięć daje nieśmiertelność, bo istniejemy póki ktoś pamięta, niszczy złe wspomnienia, sprawia że wszystko, co czyni człowiek w życiu zostawia jakiś ślad dobra. Młodzież z dużym zainteresowaniem zaangażowała się w porządkowanie miejscowego cmentarza, dbając w ten sposób o tradycję i pamięć o zmarłych. Akcja sprzątania grobów jest okazją do wzbudzenia szacunku do tych, którzy już odeszli, ale także okazją do zadumy nad własnym życiem. Wspólna modlitwa za wszystkich zmarłych na koniec pracy, była dowodem na to, że młodzi są nadzieją tego świata. Z serca dziękujemy za zaangażowanie.