Muzeum starożytnych cywilizacji

„Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Zaangażuj, a zrozumiem i nauczę się.” Konfucjusz wypowiedział te słowa ponad dwa tysiące lat temu, a nadal są aktualne. Jeśli zrobimy coś własnymi rękami, angażując przy okazji wszystkie nasze zmysły, nowe połączenia nerwowe będą silniejsze i trwalsze, niż jeśli zaangażujemy np. tylko nasz słuch do przyswojenia informacji.

Taką metodą uczyli się piątoklasiści, którzy na zajęciach historii podsumowujących starożytność realizowali projekt „Muzeum starożytnych cywilizacji”. Zadaniem każdej z grup było przygotowanie gabloty z nazwą starożytnej cywilizacji oraz z jej osiągnięciami i ich opisami. W trakcie prezentacji projektu uczniowie w kilku słowach przedstawiali cywilizację i opisywali znajdujące się na wystawie eksponaty. Nauka w ten sposób to jest to!