Dla rodziców i nauczycieli

Jesteś tu: » Strona główna » Dla rodziców » Dla rodziców i nauczycieli

Dla rodziców i nauczycieli

Surfowanie po Sieci nie jest zajęciem szczególnie skomplikowanym. Korzystania z Internetu można się nauczyć samemu, niezależnie od tego, ile ma się lat. Ważne, by robić to bezpiecznie. Drodzy Rodzice i Nauczyciele mozecie być przewodnikami dzieci. Nauczcie je bezpiecznie surfować po Sieci. 

Poniżej ciekawe strony z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi bezpieczeństwa dzieci w Sieci.


http://dzieckowsieci.fdn.pl/materialy_edukacyjne_dws

 

http://www.sieciaki.pl/


http://support.google.com/youtube/bin/answer.py?hl=pl&answer=171780


http://www.youtube.com/education

I kilka rad dla Rodziców.


1.    Zapytaj swoje dziecko, co robi w Internecie. Czym zajmuje się tam najczęściej? Nie wahaj się zadawać prostych pytań. To wiedza, którą może przekazać Ci Twoje dziecko – Internet to wynalazek ich czasów. Zapytaj, z kim rozmawia przez Internet. Poproś, aby pokazało Ci, w jaki sposób korzysta z Internetu. Powiedz, że chciałbyś wiedzieć, jakie informacje przekazuje swoim internetowym znajomym.

2.    Powiedz, czego oczekujesz od dziecka w zakresie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Korzystają z niego też osoby, które mają niewłaściwe intencje. Powiedz, zatem, czego, według Ciebie jako osoby dorosłej, nie wolno dziecku robić ze względu na jego i Wasze bezpieczeństwo. Pomóż mu zrozumieć, że nigdy nie powinno się podawać przez Internet osobistych danych (imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu) ani przesyłać lub publikować zdjęć, nagrań video. Wyjaśnij, że nie należy bez Twojej kontroli otwierać e-maili, odbierać wiadomości od osób nieznanych. Ty, jako osoba dorosła, możesz to robić. Zawartością takiego e-maila mogą być wirusy albo film lub zdjęcie o nieodpowiedniej dla dzieci treści.

3.    Naucz swoje dzieci, że są ludzie, którzy kłamią, oszukują w Internecie i dlatego właśnie lepiej z nimi nie rozmawiać, ani nie odbierać od nich e-maili, wiadomości. Dzieci nie powinny spotykać się z osobami poznanymi w Internecie bez kontroli i wiedzy rodziców.

4.    Poproś o zaufanie. Powiedz, że chcesz wiedzieć o tym, co je zaniepokoi w Internecie. 

5.    Nie obwiniaj – w ten sposób nie rozwiążesz problemu, a dziecko straci odwagę, by opowiedzieć Ci o tym, co się stało. Pamiętaj, że dzieci często same obciążają się winą. Powiedz, jak ważne jest dla Ciebie to, by z Tobą rozmawiało. Doceń jego odwagę i zaufanie, jakim Cię obdarzyło. Powiedz swojemu dziecku, że zawsze może na Ciebie liczyć. Razem na pewno sobie poradzicie!

6.  Najlepiej porozmawiać o zasadach, zanim zdecydujesz o podłączeniu komputera do Internetu. Jeśli jeszcze nie odbyliście takiej rozmowy, pamiętaj, że nigdy nie jest na to za późno.

Sponsorzy nagród w konkursie "Szkolnastrona Roku 2014"

Robocamp Megamatma