Drugoklasiści w Wolborzu

Jesteś tu: » Strona główna » Drugoklasiści w Wolborzu

Drugoklasiści w Wolborzu

W czwartek 18 czerwca uczniowie klas II wybrali się do pobliskiego Wolborza, gdzie zwiedzili Hutę Szkła Gospodarczego i Artystycznego "Finezja" oraz Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej.

Hutę szkła uczniowie mogli zwiedzić dzięki uprzejmości właścicieli, Państwa Barbary i Krzysztofa Cieślaków. Drugoklasiści mieli okazję zobaczyć każdy etap produkcji szlanych wyrobów. Mogli też spróbować swoich sił w samodzielnym wydmuchiwaniu szklanych form. Na zakończenie zwiedzania każdy z nich otrzymał drobny upominek wyprodukowany w hucie.
Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Wolborza i całej gminy. To właśnie w Wolborzu można szukać korzeni pożarnictwa polskiego, bo stąd pochodził jego prekursor Andrzej Frycz Modrzewski, patron naszej szkoły. W Centrum znajdują się m. in. bogate zbiory sprzętu strażackiego, umundurowania, odznaczeń, starych fotografii i dokumentów. Wśród eksponatów można zobaczyć sztandary strażackie, liczne zbiory medali i odznaczeń związkowych, dyplomów, świadectw kursów pożarniczych, jak również widokówek, zdjęć i plakatów o tematyce pożarniczej. Atrakcją dla najmłodszych jest duża kolekcja miniatur pojazdów strażackich, pochodzących z różnych krajów. Sprzęt strażacki umieszczony jest w najbardziej przestrzennej sali, tzw. hali wystawowej, w której znajdują się strażackie samochody, zabytkowe sikawki i motopompy, sprzęt przeciw dymowy - gazowy, uzbrojenie osobiste strażaka (pasy, toporki, hełmy), sprzęt i armatura wodna, gaśnice przenośne i agregaty. Dużą atrakcją dla uczniów była możliwość wejścia do wozu strażackiego i lania wody z ręcznej pompy wodnej. :)

Sponsorzy nagród w konkursie "Szkolnastrona Roku 2014"

Robocamp Megamatma