Pierwszaki w Wieliczce

Jesteś tu: » Strona główna » Co w klasach pierwszych piszczy? » Rok szkolny 2012/2013 » Pierwszaki w Wieliczce

Pierwszaki w Wieliczce

20 maja 2013 r. uczniowie klasy Ia i Ic odwiedzili Wieliczkę.

Wieliczki nikomu nie trzeba reklamować. To niewielkie miasteczko oddalone o niecałe 15 km od Krakowa odwiedza corocznie ok. milion polskich i zagranicznych turystów. A to za sprawą kopalni soli - jednego z najcenniejszych zabytków kultury polskiej. Kopalnia jest najstarszym na ziemiach polskich przedsiębiorstwem solnym, którego początki sięgają XIII wieku. Znajdują się tu wspaniałe kaplice, urokliwe podziemne jeziora, oryginalne urządzenia i sprzęt, zachowane ślady prac górniczych. W 1978 r. kopalnia znalazła się na Pierwszej Światowej Liście Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO.

Zwiedzanie trasy turystycznej, czyli 20 zabytkowych komór połączonych 2 km chodników oraz podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich usytuowanej na III poziomie kopalni trwało blisko 3 godziny. Do kopalni dzieciaki zeszły schodami (380 stopni) na I poziom (64 m). Wyjazd na powierzchnię odbywał się windą, szybem Daniłowicza z poziomu III (135 m). Największe wrażenie sprawiła usytuowana 101 metrów pod ziemią kaplica św. Kingi oraz Grota Krasnoludków, gdzie znajdują się wyrzeźbione z soli figurki dobrych kopalnialnych duszków, zwanych Solilubkami.

Sponsorzy nagród w konkursie "Szkolnastrona Roku 2014"

Robocamp Megamatma